Osobní bezpečí
V dalším jarním článku bychom vám rádi dali několik rad, jak předcházet okradení, přepadení nebo jak neusnadňovat práci kapsářům. Ač se někomu může zdát, že jsou to informace zbytečné, my si to nemyslíme a stejně tak hovoří i naše statistiky. Téměř každý den policisté v práci celého Pardubického kraje řeší případy krádeží a to ať věci při sobě nebo z odložených tašek v nákupních vozících. Řada poškozených, především pak těch starších, nám při výsleších říká, že se otočili opravdu jen na vteřinu třeba u regálu v obchodě anebo, že si nevšimli, že by jim někdo v autobuse do kabelky sahal. A věřte nám, že žádné zboží v cenové „akci“ vám nestojí za ten čas a problémy při blokování platebních karet a vyřizování si nových odcizených osobních dokladů. O ztrátě peněz ani nemluvím.
Jak se tedy chránit před okradením?
- Peníze, doklady i klíče noste v příruční uzavřené tašce nebo kabelce vždy odděleně.
- Berte si jen tolik peněz, kolik skutečně potřebujete.
- Peněženku uložte na dno nebo do spodní části kabelky nebo nákupní tašky.
- Kabelku nebo tašku přes rameno nenechávejte viset na zádech, ale mějte ji stále na očích a chraňte ji rukama na boku nebo na hrudi.
- Kabelku nebo tašku nepokládejte v obchodech na police a nenechávejte ji v nákupním vozíku. Nikdy ji neodkládejte s oděvem v šatně kina, divadla, restaurace, ani v čekárně u lékaře či na úřadech.
- Vyhýbejte se návalům mnoha lidí, tlačenice nahrává zlodějům a okradení může proběhnout bez povšimnutí.
- Čtete-li si v dopravním prostředku MHD, mějte své příruční zavazadlo pořád pod kontrolou.
- Ve vlaku si vybírejte kupé, kde už sedí další cestující a nenechávejte svá zavazadla bez dozoru.
- Při výběru peněz z bankomatu si hlídejte soukromí. Dávejte pozor, jestli vás někdo nesleduje příliš zblízka. Vybírání z bankomatů uvnitř bank či spořitelen je spolehlivější. Byla-li vám platební karta odcizena, ihned zablokujte účet.
- Nepište si PIN na platební kartu, na její obal nebo na lísteček, který uložíte společně s platební kartou na stejné místo.
- Nikdy se před nikým nechlubte svými úsporami nebo cennostmi, nepůjčujte cizím lidem peníze, neplaťte žádné zálohy podomním prodejcům. A jak jsme již v minulých článcích upozorňovali a jak mi potvrdila energetická poradkyně paní Vladimíra Rosendorfová, za plyn ani elektriku energetické společnosti peníze nevrací ani nevybírají.
- Při ukládání zboží do zavazadlového prostoru vozidla mějte své věci, zejména kabelky stále na očích.
Stanete-li se i přesto obětí krádeže, radíme vám:
- V případě odcizení financí, platební karty, dokladů, mobilního telefonu se neprodleně obraťte na Policii ČR.
- V případě odcizení platební karty kontaktujte neprodleně svoji banku a platební kartu zablokujte.
- V případě odcizení mobilního telefonu kontaktujte svého operátora a zablokujte SIM kartu.
- Upamatujte si co nejpřesněji, kde ke krádeži došlo, popř. popis pachatele či pachatelů.
- Ohlášením krádeží dokladů zamezíte případným dalším nepříjemnostem se zneužitím dokladů.
- Tísňová linka pro sluchově postižené je 603 111 158.
A jak předcházet riziku přepadení?
- Vyhýbejte se odlehlým, nepřehledným a neosvětleným místům. Choďte raději frekventovanějšími ulicemi.
- Kabelku nebo tašku noste v ruce či na rameni směrem od ulice, aby vám ji z vozovky nemohl někdo vytrhnout a ukrást.
- Chce-li vám někdo kabelku ukrást, nebraňte se za každou cenu. Zdraví nebo dokonce život jsou cennější než peníze!
- Po chodníku choďte raději dále od vchodů domů, kde by mohl číhat případný pachatel a mohl by vás vtáhnout dovnitř.
- Při vstupování do domu se pozorně rozhlédněte a nevcházejte tam s někým neznámým. Také ve výtahu nejezděte s někým, koho neznáte. Radši počkejte na výtah prázdný.
- Nepřijímejte doprovod nabízený neznámými lidmi, i kdyby vypadali důvěryhodně. Ochota "pomocníka" může být jen záminkou k tomu, aby se dostal do vašeho bytu a tam vás okradl třeba i za použití násilí.
- Kdybyste měli pocit, že vás někdo sleduje, snažte se co nejrychleji dostat na místo, kde je nějaký obchod nebo více lidí, mezi nimiž budete bezpečnější.
- Kdyby vás někdo napadl, křičte i tehdy, když v blízkosti nikoho nevidíte. Mohl by vás uslyšet někdo za rohem nebo přes otevřené okno a přispěchat na pomoc.
- V případě nutnosti můžete pro svou ochranu použít sprej (deodorant, lak na vlasy nebo slzný plyn), který nosíte v tašce či kabelce. Pachatele tím překvapíte, možná i odradíte a sami tak získáte čas na přivolání pomoci. Spuštění vašeho osobního alarmu může útočníka vylekat a přimět ho k útěku.
- Snažte se vyhnout čekání na liduprázdné zastávce hromadné dopravy, především v časně ranních nebo pozdně večerních hodinách.
- V prázdné tramvaji nebo autobusu si sedejte co nejblíže k řidiči. Jeho blízkost může případného lupiče od zlého úmyslu odradit nebo vám v případě obtěžování či napadení řidič rychleji pomůže.
Krásné májové dny vám za Policii ČR přeje
por. Ing. Markéta JANOVSKÁ
tisková mluvčí policie Pardubického kraje
Datum vložení:
21. 5. 2018 0:00
Datum poslední aktualizace:
21. 5. 2018 0:00
Autor:
Správce Webu